Budowa skrętu

Z Afripedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wspierane przez Shell Advance

Obejrzyj wszystkie wskazówki:

  • Wskazówka 1 - Hamowanie - wciśnij hamulec maksymalnie i nie puszczaj.
  • Wskazówka 2 - Przeciwskręt
  • Wskazówka 3 - Budowa skrętu

O ile nie jesteś szalonym motocyklistą, zakręty są tym, co najważniejsze w jeździe. Są one świętym gralem, chlebem i solą jazdy, ale niewielu motocyklistów rozumie je dogłębnie. Ci, którzy wiedzą są szybsi, jeżdżą bezpieczniej i czerpią z jazdy więcej radości, niż ci nieoświeceni.

Każdy zakręt ma swoje własne, unikalne niuanse i subtelności, ale każdy zakręt świata można podzielić na 3 podstawowe części – wejście, wierzchołek i wyjście. Jak radzisz sobie z każdą częścią zakrętu jest ważne, ale jak łączysz je w całość jest decydujące – powinieneś szukać gładkiego przejście pomiędzy każdą częścią zakrętu.

Wejście

Może być dalej podzielone na podejście i skręcanie. Podejście to jest ten odcinek, kiedy zwalniasz i redukujesz bieg, jeśli jest to potrzebne i ustawiasz się w najlepszym miejscu, żeby uporać się z zakrętem. To znaczy tak, żebyś miał jak najlepszą widoczność. W przypadku lewego zakrętu powinieneś być tak blisko prawej strony, jak to możliwe, a w przypadku prawego zakrętu, żebyś był najbliżej lewej strony. Na ścigaczu widzisz całą szerokość asfaltu, ale na prawdziwej drodze występuje ruch uliczny, wyboje, kanały ściekowe i białe linie, do których będziesz musiał dostosować tor jazdy.

Im bliżej jesteś zakrętu tym bardziej wypatrujesz punktu skręcania. To jest punkt, w którym naprawdę prowadzisz motocykl, bardziej niż podczas jazdy po prostej drodze. Podczas bardzo długiego lub ostrego zakrętu możesz przejechać nawet ¾ zakrętu zanim rzeczywiście będziesz musiał skręcić. Sposobem na dostrzeżenie punktu skrętu jest wiedzieć gdzie jest wyjście z zakrętu. Wtedy jedziesz najkrótszą drogą między punktem, w którym się znajdujesz, a wierzchołkiem zakrętu.

Wierzchołek

To jest serce całego skrętu, w tym momencie będziesz wychylony bardziej niż w jakimś innym miejscu. To jest punkt znajdujący się pośrodku pomiędzy wjazdem i wyjazdem z zakrętu. Słyszałeś jak motocykliści mówili o uderzaniu w zakręt i mieli oni na myśli konsekwentne uderzanie o cal lub mniej więcej o tyle okrążenie po okrążeniu. Na drodze wyczucie jest konieczne w innym razie tracisz czas. W przypadku zakrętów w lewo będąc na jego wierzchołku bądź tak blisko prawej strony jak to tylko możliwe i bezpieczne. W przypadku zakrętów w prawo bądź blisko lewej strony.

Wyjście

Od momentu jak dojedziesz do wyjścia z zakrętu powinieneś być na nim skoncentrowany i powinieneś być skoncentrowany na tak szybkim dojechaniu tam jak to tylko możliwe. To oznacza zmniejszenie mocy, co utrudnia balansowanie ciałem przy zmniejszającej się przyczepności opon ze wzrastającym tłumieniem. To właśnie balans zmienia się z zakrętu na zakrętu i z motocykla na motocykl, ale istotną rzeczą jest zasilanie przepustnicy stanowczo i delikatnie, a nie za jednym zamachem. Im bardziej jesteś pochylony tym mniej możesz tłumić silnik, ale w miarę jak się „prostujesz” możesz odpowiednio bardziej go tłumić aż do czasu jak jesteś w połowie drogi do jazdy w pozycji pionowej i w którym to momencie będziesz prawdopodobnie bliski całkowitego stłumienia mocy silnika i podążysz ku następnemu zakrętowi.