Luz zaworów

Z Afripedia
Wersja z dnia 16:01, 19 wrz 2017 autorstwa Adminafripedia (dyskusja | edycje) (Przywrócenie kategorii.)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Do RD07 i RD07A

Co to jest?

Po co?

Zadaniem układu rozrządu jest sterowanie urządzeniami, które mają na celu doprowadzenie ładunku do silnika i usunięcie z nich spalin.

Kiedy?

Co 12 tysięcy kilometrów.

Klucze i narzędzia

 • komplet kluczy płaskich i nasadowych
 • komplet imbusów
 • komplet srubokrętów krzyżakowych
 • klucz dynamometryczny 5-20 Nm
 • klucz dynamometryczny 20-200 Nm
 • klucz plaski lub oczkowy 24mm (moze być oryginalny do tylnego koła)
 • kombinerki lub klucz do przytrzymania srubki regulacyjnej zaworu

Jak?

Silnik musi być całkowicie wystudzony. Najlepiej zostawić go na noc i za regulacje zabrać się następnego dnia.

Luz1.jpg
 1. Odkręcić owiewki boczne.
 2. Odkręcić pokrywę filtra powietrza.
 3. Zakręcić kranik do pozycji OFF i odkręcić pokrętło kranika paliwa - śrubokręt krzyżakowy. Zdjąć przewód paliwowy z pompy paliwa.
  Luz2.jpg
 4. Odkręcić mocowanie baku, unieść bak i wstawić stelaż serwisowy (przypięty do spodu kanapy).
  Luz3.jpg
 5. Odpiąć wężyki przelewu paliwa (grubszy) i odpowietrzania (cieńszy) i zdemontować bak.
 6. Odkręcić 3 śrubki mocujące airbox do ramy i odpiąć dwa gumowe przewody od tłumika szumów i dwie opaski zaciskowe dolotów powietrza do gaźników.
 7. Zdemontować airbox i odstawić na bok.
  Luz4.jpg
 8. Zaślepić otwory gaźników czystymi ściereczkami, żeby nic nie wpadło i odkręcić okienka inspekcyjne zaworów ssących przedniego i tylniego cylindra oraz wydechowe tylnego cylindra. Zbadać stan O-ringów w pokrywkach. Uszkodzone lub spłaszczone wymienić.
 9. W celu uzyskania dostępu do okienka inspekcyjnego zaworu wydechowego przedniego cylindra należy zdemontować chłodnicę.
 10. Zdemontować aluminiową osłonę miski i odsłonić okienka inspekcyjne na bloku silnika. Mniejsza, gdzie są znaczniki cylindrów, punkty kontrolne. Większa, służy do obracania korbowodu. Należy obracać PRZECIWNIE do wskazówek zegara!
  Luz5.jpg
 11. Kręcimy wałem aż w okienku zobaczymy znacznik przedniego cylindra: | FT. Pionowa kreseczka ma wypadać na znaczku (strzałce) odlanej na obudowie silnika. W tym momencie upewniamy się iż tłoki znajdują się w tzw. górnym martwym punkcie (maksymalna kompresja) a nie w fazie wydechu. Sprawdzenia dokonujemy poszukując luzu na wszystkich konikach zaworowych cylindra przedniego. Jeśli brak jest luzu - przekręcamy walem jeszcze o 360 stopni do znaku |FT i ponownie sprawdzamy koniki.Upewniamy się ze znak kreski | FT stoi równolegle ze strzałką na odlewie karteru !!! Jesli tak nie jest Należy ponownie 2 razy przekręcić wałem przeciwnie do ruch wskazówek zegara.
 12. Szczelinomierzem dokonujemy pomiaru luzu. Na zaworach ssących (2szt.) luz powinien mieścić się między 0,13 a 0,17mm Na zaworach wydechowych(1szt) luz powinien mieścić się między 0,18 a 0,22mm. W przypadku kiedy konieczna jest korekta, luzujemy nakrętkę kontrującą i kluczem do zaworu lub kombinerkami dokręcamy śrubę aż uzyskamy odpowiedni luz na zaworze. Po skontrowaniu nakrętki momentem 23Nm upewniamy się, iż luz pozostał w granicach tolerancji. Następnie wykonujemy 2 pełne obroty wałem o 720 stopni i po wyrównaniu znaku | FT ze strzałką, mierzymy ponownie, czy ustawienia są zachowane.
 13. Następnie przechodzimy do regulacji cylindra tylnego. Kręcimy wałem, aż w okienku zobaczymy znacznik przedniego cylindra: | RT. Kolejne czynności przebiegają identycznie jak w punkcie 11-12
 14. Ponownego montażu dokonujemy w kolejności odwrotnej pamiętając że na srubki dekielków zaworowych nanosimy smar MoS2.

Uwagi

Śruba do okienka do kręcenia wałem, mimo swojego wielkiego rozmiaru jest wykonana z aluminium i należy ją dokręcić momentem tylko 10 Nm. W przeciwnym razie nie uda jej się odkręcić następnym razem.

Jeśli zdecydujemy się na odkręcenia całych dekli zaworowych - wtedy mamy zdecydowanie łatwiejszy dostęp do zaworów niż przez okienka inspekcyjne.


--podos & 7Greg 13:44, 31 paź 2008 (UTC)